Grundforløb 2 Social- og Sundhedshjælper


Helhedsevaluering GF2 - gælder elever med uddannelsesaftale.

No items found.

På Social- og Sundhedsskolen Fredericia-Vejle-Horsens kan en elev i oplæring få en mentor, hvis eleven har brug for ekstra støtte og vejledning for at kunne gennemføre oplæringen. En mentor kan f.eks. støtte elever med særlige personlige eller sociale udfordringer. 

Vil du høre mere om skolens mentorordning, kan du kontakte en uddannelsesvejleder.

Specialpædagogisk støtte (SPS) skal sikre, at elever på trods af funktionsnedsættelser kan uddanne sig på lige fod med andre elever.

Elevens behov for SPS er oftest tilstede både i skole- og oplæringsperioder. Støtte i oplæringsperioder varetages som udgangspunkt af oplæringsstedet, men kan i særlige tilfælde foregå på skolen.

Læs mere om SPS i linket nedenfor.

SPS i oplæringsperioder

Formål
At støtte eleven i at gennemføre uddannelsen.

Sproglig støtte (AMU Fagdansk)
Tirsdage kl. 13.00-15.00 på afdelingerne i Vejle, Horsens og Kolding/Fredericia
Tilbuddet gælder alle elever, der ikke har dansk som modersmål.
Tilmeldingen aftales med eleven, kontaktlærer og/eller uddannelsesvejleder samt ansættende myndighed, hvis eleven er ansat.
Tilmeldingen foretages af skolens sekretær for AMU

Faglig støtte
Torsdage kl. 13.00-15.00 i Fredericia, Vejle og Horsens.
Tilbuddet gælder elever, der er udfordret i at bestå farmakologi og naturfag.
Tilmeldingen aftales med eleven, fagunderviser, uddannelsesvejleder og elevens ansættende myndighed.
Uddannelsesvejleder opretter tilmeldingen og lægger den i mappen på share for den enkelte afdeling.